Przystanek Wolontariat 2017 - Sekretariat ds. Młodzieży Przystanek Wolontariat 2017 - Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Przystanek Wolontariat 2017

Przystanek Wolontariat to święto wszystkich, którzy mają chęć aktywnego, społecznego i obywatelskiego działania – bez względu na wiek. Dla tych, którzy są już wolontariuszką/ wolontariuszem, a może dopiero zaczynają swoją przygodę.

Może poświęcasz na wolontariat jeden dzień w miesiącu, albo Twoja praca na rzecz innych zajmuje każde popołudnie. Pracujesz indywidualnie albo działasz w grupie. Wiemy jedno – WOLONTARIAT JEST WAŻNY, zarówno dla osób, z którymi działasz jak i dla Ciebie. I właśnie dlatego jak co roku świętujemy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i mówimy głośno o osobach i grupach, którym się chce! Przyjdź, zainspiruj się, zachęć innych. Jednym słowem #WypróbujWolontariat i świętuj z nami w Szczecinie i w całym Pomorzu Zachodnim  w dniach 4-8 grudnia 2017. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

PATRONAT HONOROWY

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

 

ORGANIZATORZY / PARTNERZY

Województwo zachodniopomorskie

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Szczecin

Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Szczecin

Miasto Szczecin / Biuro Organizacji Pozarządowych

Stowarzyszenie POLITES w Szczecinie

Regionalne Centrum Wolontariatu w Szczecinie

Zachodniopomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża

Caritas Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Heleny Raszki w Szczecinie

Szczeciński Inkubator Kultury

Stowarzyszenie Media Dizajn

Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie RODZINA

Szczecińskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3

Fundacja Motywacja i Działanie

 

 

PRZYSTANEK WOLONTARIAT W SZCZECINIE

 4 grudnia (poniedziałek)

10:00-14:30 Zachodniopomorskie Forum Wolontariatu – wolontariat w szkole i nie tylko

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Szczecin, ul. Hoża 6, aula. Obowiązują zgłoszenia (info poniżej).

 

W Forum wezmą udział 3-osobowe grupy uczniów z opiekunem, które zrealizowały działanie społeczne czy wolontariackie na terenie Województwa Zachodniopomorskiego. Swoje inicjatywy przedstawią w formie Giełdy Dobrych Praktyk.

 

Dodatkowo odbędą się warsztaty w grupach tematycznych:

  • Program Erasmus + Młodzież: Wolontariat Europejski – krótko i długoterminowe projekty wolontariatu europejskiego.
  • Razem możemy wszystko! – Szkolne Kluby Wolontariusza – najcenniejsze inicjatywy, organizacja działań w lokalnym środowisku.
  • Nasze prawa – ważna sprawa – kwestie obywatelskie a działania wolontariackie w szkole.
  • Promo i wiadomo – promocja wydarzeń i akcji społecznych.
  • Podstawy i perspektywy – warsztat dla nauczycieli o kwestiach prawnych, formalnych związanych z wolontariatem, organizowanymi w szkole wydarzeniami i akcjami – zbiórki, korzyści jakie wolontariat daje szkole i nauczycielom.

 

Forum zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza, Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty – Magdaleny Zarębskiej-Kuleszy. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne na stronie www.polites.org.pl

 

4 grudnia (poniedziałek)

16.00-19.00: #WypróbujWolontariat podczas akcji ,,Otwarte placówki PCK”

Placówka  Wsparcia Dziennego PCK „Wesoła Chatka” przy Al. Wojska Polskiego 63 oraz Dzienny Dom ,,Senior +” przy ul. Bł. Królowej Jadwigi 45c i 45a.

 

Możliwość sprawdzenia się w roli wolontariusza w placówkach wsparcia dziennego.

 

5 grudnia (wtorek)

9:30-14 Gala Wolontariatu

Szkoła Podstawowa nr 51, ul. Jodłowa 21

 

Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej nr 51 im. prof. Stanisława Helsztyńskiego (z oddziałami gimnazjalnymi) i Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego  zapraszają – z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu – na Galę Wolontariatu. Chcemy pokazać naszym uczniom jak bogate jest środowisko wolontariackie w naszym mieście. W związku z tym wysłaliśmy zaproszenia do udziału w naszej imprezie do szeregu organizacji wolontariackich działających w naszym  mieście. Na Gali zaszczycą nas swoją obecnością przedstawiciele:

 

Banku Żywności Szczecin im.Jacka Kuronia

Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Lions Clubu Szczecin „Magnolia”

Stowarzyszenia Polites Szczecin

Stowarzyszenia Refugees Szczecin

Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk Szczecin

 

którzy zaprezentują swoje organizacje i pokażą możliwości pracy wolontariackiej. Następnie wszyscy uczestniczyć będziemy w Wolo-grze, a uroczystość zakończy wręczenie legitymacji wolontariusza nowym członkom Szkolnego Klubo Wolontariusza.

 

 

5 grudnia (wtorek)      

10:00-14:00 Jarmark Bożonarodzeniowy

Sala sesyjna Urzędu Miasta Szczecin

 

Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie „Rodzina” zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy. Podczas jarmarku nie zabraknie świątecznego rękodzieła, które będzie doskonałą dekoracją i uzupełnieniem atmosfery świąt Bożego Narodzenia. 

 

 

5 grudnia (wtorek)

18:00-21:00: VII Gala Obywatelska                  

Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie. Obowiązują zaproszenia.

 

Celem wydarzenia organizowanego przez Biuro Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Szczecin jest ukazanie różnorodności działań społecznych, zaangażowania mieszkańców w ideę budżetu obywatelskiego, jak również nagrodzenie wolontariuszy, których aktywność sprawia, że wolontariat w Szczecinie jest niezwykle atrakcyjny i obecny niemalże we wszystkich sferach życia obywatelskiego. Tegoroczne spotkanie będzie poświęcone  oraz wyjątkowych sylwetek laureatów ogólnopolskiego plebiscytu „Barwy Wolontariatu”. Przyniesione przez zaproszonych na Galę Gości książki dla dzieci, zostaną przekazane na cele charytatywne podopiecznych lokalnej organizacji pozarządowej.

 

Osoba do kontaktu: Paweł Szczyrski – Dyrektor Biura Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Szczecin, tel. 601 757 898.

 

6 grudnia (środa) Klikasz – zmieniasz! – warsztaty e-wolontariatu

Technikum Technologii Cyfrowych, ul. Niemierzyńska 17

Zgłoszenia: nabór zamknięty

 

 „Klikasz – zmieniasz!” to kilkugodzinne spotkanie młodzieży z e-wolontariatem organizowane przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Szczecin w Technikum Technologii Cyfrowych. Podczas warsztatów uczniowie zmierzą się ze stereotypami dotyczącymi wolontariatu i odnajdą miejsce realizacji swoich pasji w cyberaktywności – być może będzie to polski portal www.TuDo.org.pl lub witryna ONZ www.onlinevolunteering.org Dowiedzą się również, na czym polega prawdziwa współpraca, jakie ma znaczenie dla młodych ludzi oraz jak samodzielnie przygotować projekt społeczno-cyfrowy odpowiadający na zauważane przez siebie problemy.  Zajęcia będą prowadzone metodami aktywizującymi z wykorzystaniem narzędzi mobilnych takich jak tablety czy smartphony.

 

Osoba do kontaktu: Małgorzata Ludwiczek, tel. 91 42 10 322.

 

 

7 grudnia (czwartek)

16:00-18:00: Wolontariat dla najmłodszych – warsztaty plakatowe     

INKU Szczeciński Inkubator Kultury, al. Wojska Polskiego 90. Obowiązują zgłoszenia poprzez www.inkubatorkultury.szczecin.pl

 

Warsztaty skierowane są dla najmłodszych odbiorców (7-10 lat), którzy być może nigdy wcześniej nie zetknęli się ze słowem wolontariat. Na zajęciach wspólnie stworzymy mapę myśli, która będzie punktem wyjścia do projektowania plakatów o SUPER wolontariuszach. Wszystkie materiały zapewnia organizator.

Instruktor warsztatów to Hanna Wysocka., która ukończyła z wyróżnieniem grafikę na Wydziale Sztuk Wizualnych na Akademii Sztuki w Szczecinie w 2016 roku. Jest laureatką wielu stypendiów i konkursów artystycznych. Do swojego bagażu doświadczeń artystycznych może zaliczyć wystawy na terenie kraju i za granicą. Współpracuje ze szczecińskiego ośrodkami kultury jako grafik i animator kultury.

 

 

7 grudnia (czwartek)

17:00-19:00: Szybka Randka z Wolontariatem 

Vege Club AMAR, Monte Casino 30A

 

Wolontariat od pierwszego wejrzenia? To jest możliwe! Szukasz pomysłu na siebie? Masz trochę wolnego czasu i nie wiesz jak go ciekawie wykorzystać? A może chcesz zdobyć nowe umiejętności, nauczyć się czegoś nowego lub poznać ciekawych ludzi? Przyjdź, porozmawiaj, poznaj ludzi i znajdź działanie, które Cię kręci. Osobom, którym aktywność wolontariacka przypadnie do gustu podpowiemy w jaki sposób można się zaangażować oraz jak nawiązać bliską i trwałą relację z wolontariatem. Aktywiści z krwi i kości, gotowi rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde pytanie, czekają. Będziesz miał okazję spotkać i porozmawiać z wolontariuszami działającymi w bardzo różnych obszarach. Obserwuj wydarzenie na FB  a poznasz ich sylwetki. Każdy uczestnik będzie mieć 5 min na rozmowę z wolontariuszem. Po tym czasie nastąpi zmiana i będzie można rozpocząć pogawędkę z kolejną osobą. Po zakończeniu takiej „rundki” będzie możliwość dłuższej rozmowy. Wszystkim uczestnikom zapewniamy dobrą atmosferę, jak to zwykle bywa na randce.

 

 

 

7 grudnia (czwartek)

17:00: spotkanie „Wiek nie gra roli! Bądź aktywny”

Filia biblioteczna nr 54 ProMedia, al. Wojska Polskiego 2

 

Każdy moment jest dobry, aby realizować swoje pasje! Nie ważne czy jesteś osobą młodą (uczeń, student), czy seniorem. Wystarczy poznać lokalne organizacje pozarządowe i wspólnie wcielać pomysły w życie. Sektor 3 Szczecin zaprasza na spotkanie, szczecińskich seniorów oraz osoby do 30 roku życia, podczas którego pokaże co mogą dać organizacje pozarządowe.

 

Chcielibyśmy pobudzić chęci do rozwijania się w zakresach aktywności społecznej czy obywatelskiej – mówi Jan Karpierz z Sektor 3 Szczecin – Podczas spotkań poruszane będą m.in. następujące tematy: czym są organizacje pozarządowe, w jaki sposób wpływają na najbliższej otoczenie, jakie są lokalnie działające organizacje i gdzie ich szukać.

 

Misją Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 jest wspieranie procesu budowy społeczeństwa obywatelskiego poprzez rozwój potencjału już istniejących i wzmacnianie procesu powstawania nowych organizacji pozarządowych oraz inicjatyw społecznych.

 

 

 

 

8 grudnia (piątek)

15:30 – 17:00: finał akcji WolontARTiat – warsztat robienia kartek świątecznych

Placówka Dziennego Wsparcia Caritas ,,Św. Rodziny” przy ul. Królowej Korony Polskiej 28

 

Ostatnia szansa na dostarczenie przygotowanego przez siebie małego lub dużego dzieła: kartki, rysunku, wiersza. Wszystkie dzieła będą uroczyście wręczone podczas obiadu bożonarodzeniowego 26 grudnia.

 

W dniach 4-8 grudnia realizujemy inicjatywę Sztuka WolontARTiatu, która będzie polegała na tym, że zapraszamy wszystkie osoby do wykonywania działań artystycznych – napisania wiersza, piosenki, namalowania obrazu itp. które przekazywane będą osobom starszym, samotnym, bezdomnym.  Liczymy zwłaszcza na ręcznie wykonywane kartki świąteczne, które zostaną uroczyście wręczone w trakcie tegorocznego obiadu bożonarodzeniowego 26.12.2017r. Dzieła artystyczne można dostarczać do wszystkich Placówek Wsparcia Dziennego Caritas, w godzinach 13-17 przez cały tydzień:

 

  • „Barnimki” przy parafii pw. Najśw. Zbawiciela Barnima 22a
  • „Nasza pasterzówka” przy parafii pw. Niep. Serca NMP Kościelna 4, Szczecin- Stołczyn
  • „Kubuś Puchatek” przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego Ul. Przyjaciół Żołnierza 45
  • „Św. Rodziny” przy parafii pw. Św. Rodziny Królowej Korony Polskiej 28
  • „św. Krzysztofa” przy parafii pw. św. Krzysztofa Żelazna 14
  • „Płonia” przy Centrum Socjalnym Caritas w Szczecinie Piaseczna 4, Szczecin
  • „Zdroje” przy parafii pw. Świętego Ducha Młodzieży Polskiej 17, Szczecin

 

 

 

8 grudnia (piątek)

15:00 – 16:00: Dziecięcy Happening    

Centrum Szczecina, Plac Grunwaldzki

 

Wolontariusze razem z dziećmi placówek Caritas rozdawać będą przechodniom kolorowe karteczki z zagadnieniami i pojęciami dotyczącymi wolontariatu i pomocy drugiemu człowiekowi. Wydarzenie ma na celu szerzenie idei wolontariatu a także popularyzowanie działań wolontariackich i walkę ze stereotypami dotyczący osób potrzebujących i osób niosących pomoc.

 

 

 

8 grudnia (piątek)

16:00-21:00 Społeczne Akwaforte

 

ŚRODEK. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki (ul. bł. Królowej Jadwigi 44b, Szczecin)

 

Obywatelskie, miejskie, społeczne, aktywne, wolontariackie … takie będą wykonane prace nietypową techniką graficzną akwaforte. Wraz ze Śródmiejskim Punktem Sąsiedzkim „Środek” zapraszamy do wyrażenia swoich kreatywnych społecznych działań. Warsztat będzie składać się z części teoretycznej tj. omówienie techniki, przykłady wykorzystania a następnie uczestnicy przejdą do części praktycznej, czyli wykonanie metalowych matryc prac graficznych i własnoręczne ich drukowanie, powielenie. Gotowe prace zostaną zaprezentowane zostaną na małej wystawie w „Środku”. Każdy uczestnik będzie miał możliwość skopiować swój obywatelski i aktywny wzór na dostępnych (ramki) i przyniesionych (np. jasna, bawełniana torba) przez siebie materiałach. Wykonane prace po wyschnięciu i po wystawie, będą również do odbioru. 

 

Obowiązują zapisy: http://przystanekwolontariat.eu/index.php/2017/11/13/8-12-spoleczne-akwaforte/

 

Warsztat poprowadzi Grzegorz Piaseczny – Absolwent Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim oraz absolwent z wyróżnieniem Grafiki na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Współautor i projektant w międzyuczelnianym projekcie pojazdu promocyjnego realizowanym na Akademii Morskiej w Szczecinie w latach 2012 – 2014. W 2015 roku uczestnik International Artist Meetings w Aarhus w Danii. Działa na polach grafiki, instalacji,malarstwa i ilustracji. Od roku 2016 Laborant w Katedrze Grafiki Artystycznej Akademii Sztuki w Szczecinie. Zaprasza Sektor 3 Szczecin i Śródmiejski Punkt Sąsiedzki „Środek”.

 

 

 

REGION

 

Morzyca

4 grudnia (poniedziałek)

17:00 – 20:00:Świat w barwach wolontariatu – wieczór filmowy i spotkanie z wolontariuszami

 

Wieczór filmowy poświęcony tematyce wolontariatu w Polsce i na świecie. Młodzież poznaje różne oblicza wolontariatu na przykładzie wolontariuszy działających w Polsce i na świecie. Przykłady zaangażowania ludzi w niesieniu pomocy i wsparcia mogą stać się inspiracją i zachęcić do włączenia się w tą piękną ideę. Zaprezentowane przykłady mają za zadanie pokazać młodym ludziom, że  bezinteresowne zaangażowanie płynące z serca to najpiękniejsza rzecz jaką mogą dać innym. W trakcie wieczoru zaprezentowanych zostanie kilka filmów z przerwami na wspólną dyskusję i podzielenie się wrażeniami.

 

 

8 grudnia (piątek)

16:00 – 19:00: Uczmy dzieci pomagania – warsztat

Świetlica wiejska w Morzycy

 

Kreatywne warsztaty dla dzieci o tematyce wolontariatu. Podczas warsztatów dzieci będą mogły wyrazić swoje odczucia i doświadczenia związane z pomaganiem. W planie warsztatów znajduje się projekcja krótkich filmów pokazujących, w jaki sposób można pomagać innym. Dzieci będą pomagały również  pani świetliczance w przygotowaniu wspólnego poczęstunku robiąc gofry i piekąc ciasteczka. Warsztaty mają na celu uświadomienie dzieciom znaczenia wzajemnej pomocy, ułatwieniu rozpoznawania i nazywania uczuć towarzyszącemu pomaganiu.

 

 

 

Świnoujście

5 grudnia (wtorek)

Dzień Wolontariusza              

Lokalne i Młodzieżowe Centrum Wolontariatu w Świnoujściu

Zgłoszenia: obowiązują zaproszenia

 

 

Szczecinek

7 grudnia (czwartek)

16:00 – 19:00: Gala konkursu Wolontariusz Roku Miasta Szczecinek             

Sala posiedzeń Rady Miasta Szczecinek

 

Szczecinek, miasto z prawdziwymi tradycjami wolontariatu – to właśnie tam 27 lat temu rozpoczęła się polska historia Programu „Starszy Brat, Starsza Siostra”. Główne miejskie wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza zaplanowano na 7 grudnia. Tego dnia Burmistrz Miasta podczas uroczystego spotkania w Ratuszu przyzna tytuł „Wolontariusza Roku” (obowiązują zaproszenia). W tym samym czasie i miejscu swoją odsłonę będzie miała wystawa fotograficzna „Zakręceni dla społeczności” współtworzona przez społeczników i wolontariuszy opowiadająca o najciekawszych działaniach społecznych w Szczecinku. Przez kolejny tydzień wystawa będzie dostępna szerokiej publiczności na dziedzińcu Ratusza.

 

 

 

Gryfino

8 grudnia (piątek)

9:00 – 12:00: Zakręceni wolontariatem – spotkanie i warsztaty z wolontariuszami

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Noblistów Polskich, aula

 

Tego dnia starsi wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gryfinie będą mieli okazję doświadczyć edukacji rówieśniczej. Warsztaty na temat różnych form wolontariatu poprowadzą doświadczeniu w wolontariacie uczniowie Szkoły Podstawowa nr 7 im. Heleny Raszki w Szczecinie (byłe Gimnazjum nr 34), którzy wraz ze swoim opiekunem – Przemysławem Landowskim odwiedzają różne miejsca jako wolontariusze.

Ponadto uczniowie klas trzecich wezmą udział w spotkaniu z konsultantką Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk i dowiedzą się o możliwościach mobilności wolontariackiej i nie tylko w Europie.

 

 

 

 

 

 

 

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl