Młodzieżowa stolica Europy! - Sekretariat ds. Młodzieży Młodzieżowa stolica Europy! - Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Młodzieżowa stolica Europy!

Młodzieżowa stolica Europy – co wydarzyło się w Szczecinie 9-13 maja?

 

4 dni, 600 uczestników, 1000 balonów puszczonych w niebo, panel dyskusyjny, 2 koncerty, młodzież, politycy, artyści – tak mniej więcej przedstawia się Europejski Tydzień Młodzieży, który odbył się w Szczecinie w dniach 9-13 maja 2017 roku.

 

Młodzież zorganizowała dla Szczecinian unikatowe wydarzenie. Sprawili, że w dniach 9 – 13 maja 2017 Szczecin był stolicą Europy! Jak to się stało? Dzięki obchodom Dnia Europy, przejażdżce rowerowej z Mobilnym Eurodeskiem, panelowi dyskusyjnemu „Polityka na młodych językach” i za sprawą daNUTY – konkursu dla młodych muzyków.

Tak Europejski Tydzień Młodzieży 2017 w Szczecinie widziała młodzież! Obejrzyj film.

 

Europejski Tydzień Młodzieży

Europejski Tydzień Młodzieży w Szczecinie odbył się w dniach 9-13 maja 2017 roku. Wzięło w nim udział aż 700 osób! Uczestnikami byli między innymi przedstawiciele młodzieżowej polityki regionalnej, dzieci ze szkół podstawowych, młodzi artyści oraz wielu innych gości. Europejski Tydzień Młodzieży rozpoczął się od obchodów Dnia Europy, gdzie w niebo poszybowało aż 1000 balonów z helem! Następnego dnia, konsultantki z Mobilnego Eurodesku odwiedziły kilka szkół i instytucji opowiadając np. na czym polega wolontariat europejski. Na zawsze zapamiętany zostanie również prowadzony przez młodzież panel dyskusyjny „Polityka na młodych językach”, który odwiedzili regionalni politycy. Całość zwieńczyła daNUTA! Tak, daNUTA, czyli Konkurs Zespołów Młodszego Sortu.

 

Dzień Europy

9 maja to święto każdego Europejczyka. 9 maja 1950 r. Robert Schuman ogłosił deklarację, która zapoczątkowała proces integracji Europy. Na pamiątkę tego ważnego zdarzenia świętujemy solidarność i integrację Europejczyków. Świętowanie Dnia Europy 2017 odbyło się w gmachu Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego, gdzie wspólnie z Księgarnią FiKa zorganizowaliśmy dla najmłodszych Europejczyków czytanie baśni europejskich. Przybyły dzieci ze szkół podstawowych nr 7, 16, 71, 14, 74, z Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz ze Szkoły STO,. Następnie odbył się najbardziej kolorowy punkt naszego wydarzenia, czyli wypuszczenie przed gmachem Muzeum Narodowego żółto-niebieskich balonów w niebo. Było hucznie!

 

Mobilny Eurodesk

10 maja konsultantki Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk w Szczecinie wsiadły na rowery miejskie Bike_S i rozwoziły informacje – o wolontariacie, studiach, pracy za granicą. Uczestnicy mobilnych spotkań w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi, Akademii Sztuki i Centrum Kształcenia Sportowego przy ulicy Rydla poznali ważne słowa na literę ,,E” – dowiedzieli się czym jest sieć Eurodesk i co to jest program Erasmus+, jak być mobilnym Europejczykiem i korzystać z bogatej oferty programów wolontariackich, w tym programu EVS (European Voluntary Service), praktyk, wymian studenckich. Tego dnia bezpośrednia informacja dotarła do 120 osób.

 

Panel dyskusyjny „Polityka na młodych językach”

W ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży w piątek 12 maja miał miejsce panel dyskusyjny „Polityka na młodych językach”. Wzięła w nim udział młodzież z całego województwa zachodniopomorskiego należąca do młodzieżowych rad miast i ich opiekunowie, samorządów szkolnych, stowarzyszeń, ugrupowań nieformalnych i innych organizacji. Wśród gości pojawili się regionalni politycy, między innymi Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta i Gminy Gryfino – Grzegorz Jasterowicz oraz Arkadiusz Litwiński przedstawiciel Urzędu Miasta Szczecin. Panelem zainteresowała się również młodzież z liceów nr 2, 4 i 9 w Szczecinie. Poruszane były tematy dotyczące między innymi pracy dla młodych ludzi, wad i zalet w obecnym systemie edukacji, spraw społecznych oraz mobilności. Młodzież zaangażowała się w dyskusję, przedstawiła swoje zdanie i pomysły.

 

„daNUTA” Konkurs Zespołów Młodszego Sortu

Znacie daNUTĘ? daNUTA kiedyś była młoda i zdolna. Teraz jest tylko zdolna i nie może już dłużej być twarzą młodych muzyków. Kto zajął jej miejsce? Zwycięzcą Nagrody Głównej konkursu daNUTA został zespół Missing Link! daNUTA to przegląd muzyków, którzy grają razem od niedawna, tworzą własne utwory, pochodzą z województwa zachodniopomorskiego i chcą zawalczyć o wydanie profesjonalnej epki. Do eliminacji jury zakwalifikowało osiem najlepszych zespołów, które 12 maja stanęły na scenie Piwnicy Kany, aby zaprezentować się na żywo. W tym składzie znalazły się Kapitan Stereo, Dead Lads, Paranoja, Missing Link, MindPoster, PodKultura, RAJD, Takie po prostu Trio. 13 maja odbył się koncert finałowy, na którym wystąpiły trzy najlepsze grupy, takie jak Dead Lads, PodKultura i Missing Link. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wyjątkowe wrażenia i pozytywną energię. Laureatom z zespołu Missing Link serdecznie gratulujemy!

 

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl