„Natura Europy” Polsko-holenderska młodzieżowa wymiana fotograficzna - Sekretariat ds. Młodzieży „Natura Europy” Polsko-holenderska młodzieżowa wymiana fotograficzna - Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

„Natura Europy” Polsko-holenderska młodzieżowa wymiana fotograficzna

Jak widzicie, wiosna to u nas szalony czas! Wydarzenia, projekty, spotkania, codzienne obowiązki. Chcemy Wam przedstawić jeszcze jeden ciekawy projekt, w którym mamy przyjemność brać udział – od niedawna jako współorganizatorzy!

 

Od 2006 roku na terenie Województwa Zachodniopomorskiego realizowany jest projekt młodzieżowej polsko-holenderskiej wymiany fotograficznej p.n. „WE –  Young People See Nature”. Jest przeznaczony dla uczniów w wieku 14-15 lat z Polski i Królestwa Niderlandów, którzy znają język angielski i interesują się fotografią i przyrodą i chcą nawiązać nowe znajomości za granicą.  

 

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego stał się partnerem projektu od roku szkolnego 2022/2023.

 

Ideę projektu stanowi używanie aparatu fotograficznego jako narzędzia, które pomoże patrzeć na naturę jako pole działania Europejczyków. W projekcie młodzi ludzie odkryją, że przyroda nie jest nudna, a ludzie zamieszkujący partnerskie kraje są tak samo ciekawi świata, otwarci, mający swoje zdanie i poszukujący wolności. Robione i prezentowane przez młodzież zdjęcia pokazują różne cechy przyrody, ale też młodzieżowe emocje i własną interpretację zadanego tematu. To projekt rozwijający pasje, zainteresowania, umiejętności językowe i pewność siebie.

Promowane przez nas hasło „Natura Europy” nawiązuje do czegoś więcej niż do europejskiej przyrody. Projekt daje bowiem więcej możliwości niż sama nauka o gatunkach, siedliskach, czy podobieństwach i różnicach w wykorzystywaniu przyrody w naszych państwach. Jest to wymiana między Holandią a Polską. Zachód – Wschód. Nastolatkowie mogą nauczyć się patrzeć na siebie, na swoją kulturę, historię i obecne zwyczaje – wszystko to z pomocą aparatu fotograficznego.

Przebieg wymiany: Dziesięciu polskich uczniów z dwoma nauczycielami / opiekunami i organizatorem wymiany (przedstawicielem Sekretariatu ds. Młodzieży) wyjeżdża z Polski do Holandii, gdzie spotyka dziesięciu holenderskich uczniów i ich nauczycieli / opiekunów. Miejscem pobytu jest zawsze obszar o szczególnych walorach przyrodniczych. Młodzi ludzie codziennie uczą się o przyrodzie odwiedzanych regionów. Lekcje nie toczą się w klasach, tylko w plenerze. Przez pryzmat fotografii uczą się o biologii, geografii, socjologii i historii, ćwiczą język obcy. Organizowane są krótkie wycieczki krajoznawcze, które pomagają zbudować w młodych uczestnikach jeszcze większe zainteresowanie i zaangażowanie. Praca w polsko-holenderskich parach pomaga szybciej się zintegrować i przełamać ewentualną barierę językową (mówimy po angielsku!).

Każdego dnia młodzież robi mnóstwo zdjęć na temat zadany przez organizatorów. Wieczorami następuje prezentacja zdjęć i dyskusja w języku angielskim. Pewnym wyzwaniem dla ucznia jest już sam wybór odpowiedniego zdjęcia na prezentację, nadanie mu tytułu i opowiedzenie w paru zdaniach, dlaczego chce zaprezentować właśnie te dwa z (czasami) setek zrobionych tego dnia! Najlepsze zdjęcia dnia zostają nagrodzone – autorzy otrzymują upominki, które nawiązują do zadanej tematyki.

 

Po powrocie do Polski uczniowie utrzymują kontakt ze swoimi nowymi znajomymi z Holandii, czasami zaprzyjaźniają się na lata… w międzyczasie mogą rozwijać swoje zainteresowania fotograficzne, szukać inspiracji i oczywiście spotykać się online.

Następnie po kilku miesiącach (wiosną w tym samym roku szkolnym) ta sama grupa uczestników z Holandii przyjeżdża do Polski, także do miejsca szczególnie cennego i ważnego przyrodniczo na terenie Pomorza Zachodniego. 

 

W tym roku miejscem wybranym przez organizatorów na holenderską część wymiany stała się wyspa Texel, my natomiast pokazaliśmy Holendrom północno-zachodnią część naszego regionu: szalenie interesującą wyspę Wolin, Woliński Park Narodowy i Zalew Szczeciński, nad którym spędziliśmy ostatnio sporo czasu 🙂 

Edycja 2022/2023 skończyła się 8 czerwca. Przed nami trochę prac organizacyjnych i już niedługo ogłosimy dalsze losy tego budującego, pozytywnego i pięknego projektu. Bądźcie z nami! Tymczasem…

Zobaczcie niektóre zdjęcia z polskiej edycji 4-8 czerwca 2023. 

 

#NaturaEuropy

Image 6 of 29

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl