POLSKO-HOLENDERSKI FOTOGRAFICZNY PROJEKT WYMIANY: NATURA EUROPY W OBIEKTYWIE MŁODZIEŻY
Od 2022 roku Sekretariat ds. Młodzieży wspiera realizację polsko-holenderskiej wymiany młodzieżowej WE – Young People See Nature.
To cykliczna wymiana dla uczestników w wieku 14-15 lat z Polski i Królestwa Niderlandów. W projekcie bierze udział młodzież, która interesuje się fotografią, przyrodą, Unią Europejską i nauką języka angielskiego.
Ideę projektu stanowi używanie aparatu fotograficznego jako narzędzia, które pomoże patrzeć na naturę jako pole działania Europejczyków. W projekcie młodzi ludzie odkryją, że natura jest fantastyczna, różnorodna, inspirująca, a ludzie zamieszkujący partnerskie kraje są tak samo ciekawi świata, otwarci, poszukujący wolności i walczący o swoje prawa.
Językiem wspólnym projektu jest język angielski, zatem uczniowie chętni do udziału w projekcie muszą wykazać się co najmniej komunikatywnym poziomem znajomości języka. To także mobilizacja i nagroda dla tych, którzy poświęcili czas na naukę języka angielskiego w szkole i poza nią.
Natura, nie tylko przyroda:
w projekcie „natura Europy” nawiązuje do czegoś więcej niż do europejskiej przyrody. Projekt daje bowiem więcej możliwości niż sama nauka o podobieństwach i różnicach w wykorzystywaniu przyrody w naszych państwach. Jest to wymiana między Holandią a Polską. Zachód – Wschód. Nastolatkowie mogą nauczyć się patrzeć na siebie, na swoją kulturę, historię wolności i obecne zwyczaje za pomocą aparatu. Chcemy uświadamiać młodzież, że bez względu na to, ile ma się lat, zawsze ważne jest, aby otworzyć się na innych ludzi i ich historie.
Ponieważ oba kraje należą do Unii Europejskiej, w projekcie ważne jest poznawanie przede wszystkim tych cech, które uczestników łączą. Projekt to nasz most między młodzieżą z obu krajów, zachęca ich do rozmów na żywo, do poznawania siebie, swoich pasji i zainteresowań, planów na przyszłość, do omawiania i przełamywania stereotypów.
Jak to wygląda „w praniu”?
Dziesięciu polskich uczniów ze swoimi szkolnymi opiekunami i przedstawicielem Sekretariatu ds. Młodzieży wyjeżdża z Polski do wybranego miejsca w Holandii. Tam spotykamy 10 holenderskich uczniów i ich opiekunów wybranych (podobnie jak u nas) w trakcie szkolnej rekrutacji. Miejscem pobytu jest zawsze obszar o szczególnych walorach przyrodniczych.
Na miejscu młodzież uczy się o fotografii i przyrodzie oraz o programach takich jak Natura 2000. Lekcje nie toczą się w klasach, tylko w plenerze. Treści są krótkie i ciekawe. Przez pryzmat fotografii uczą się o biologii, geografii, socjologii i historii oraz ćwiczą język angielski.
Organizujemy krótkie wycieczki krajoznawcze, które pomagają zbudować w młodych uczestnikach jeszcze większe zainteresowanie i zaangażowanie.
Każdego dnia młodzież robi zdjęcia na zadany temat. Wieczorami następuje prezentacja zdjęć i dyskusja w języku angielskim. Najlepsze zdjęcia dnia zostają nagrodzone – autorzy otrzymują upominki, które nawiązują do zadanej tematyki.
Po powrocie do Polski uczniowie utrzymują kontakt ze swoimi znajomymi z Holandii, często wykorzystują aktualne topowe media np. Instagram, Fb, Snapchat i inne. Nadal rozwijają swoje fotograficzne umiejętności, czasem spotykają się online.
Następnie po kilku miesiącach (wiosną w tym samym roku szkolnym) ta sama grupa uczestników z Holandii przyjeżdża do Polski, także do miejsca szczególnie cennego i ważnego przyrodniczo. Z uwagi na obszar działania Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, wybieramy piękne rejony Pomorza Zachodniego – także z z uwagi na niezwykłą bioróżnorodność i doskonałe miejsce do nauki o kulturach, historii, wolności i demokracji.
A tu kilka zdjęć z edycji 2022/23:
O projekcie przeczytasz więcej na stronie https://weyoungpeopleseenature.com oraz na facebookowym profilu https://www.facebook.com/WEYPSN