BIEG „Pomorze Zachodnie dla Europy”
Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego i Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin zapraszają na bieg „Pomorze Zachodnie dla Europy”. Będzie to okazja do podjęcia wyzwania pokonania 5-kilometrowej trasy, odwiedzenia stoisk europejskich sieci i udziału w warsztatach na temat Europejskiego Korpusu Solidarności. W programie znajdą się również atrakcje dla dzieci.
Bieg na Polanie Sportowej odbędzie się w terminie Międzynarodowego Dnia Demokracji – święta zainicjowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Podstawą funkcjonowania Unii Europejskiej jest demokracja przedstawicielska – zachęcamy mieszkańców Pomorza Zachodniego do aktywnego świętowania tego wyjątkowego dnia wraz z osobami, które są aktywne zarówno pod względem obywatelskim, jak i sportowym.
Program
Bieg „Pomorze Zachodnie dla Europy”
Szczecin, 15 września 2019 r., godz. 10:00-14:00
Trasa: Polana Sportowa / Polana Biała
Bieg:
10:00 Rozpoczęcie imprezy
10:45 Rozgrzewka
11:00 Marsz nordic walking oraz bieg – dystans 2.5 km (od 15 roku życia)
11:30 Biegi dzieci – 200 m (0-6 lat), 400 m (7- 10lat), 600 m (11- 14 lat)
11:50 Rozgrzewka
12:00 Marsz nordic walking oraz bieg – dystans 5 km (od 15 roku życia)
13:30 Dekoracje
13:30 – 14:00 Wspólne grillowanie
Piknik Europejski:
11:00 Warsztat: Wolontariat lokalnie i międzynarodowo
Prowadzące: Kasia Michałek, Ewelina Sobecka / Stowarzyszenie Polites
12:00 Warsztat: Europejski Korpus Solidarności
Prowadząca: Kamila Bieniecka / Sekretariat ds. Młodzieży WZ
Warsztaty – opisy:
Warsztat: Wolontariat lokalnie i międzynarodowo
Prowadzące: Kasia Michałek, Ewelina Sobecka / Stowarzyszenie Polites
Niedzielny warsztat będzie okazją do porozmawiania o wolontariacie lokalnym i międzynarodowym. Kasia i Ewelina przybliżą, co można robić w Szczecinie, w jakich organizacjach i instytucjach można działać oraz o czym należy pamiętać rozpoczynając swoją wolontariacką przygodę. Przedstawią ofertę skierowaną do społeczności lokalnej, w tym warsztaty, szkolenia, spotkania, opcje aktywności wolontariackiej w ramach działań Pierwsza Pomoc w Lekcjach, Starszy Brat Starsza Siostra. Dodatkowo, opowiedzą o wolontariacie europejskim realizowanym w Stowarzyszeniu POLITES w ramach Programu Europejski Korpus Solidarności. Organizacja od lat gości i wysyła młode osoby na międzynarodowe projekty wolontariackie. Zapraszamy do udziału!
Warsztat: Europejski Korpus Solidarności
Prowadząca: Kamila Bieniecka
Scenariusz warsztatów został opracowany głównie z myślą o młodzieży w wieku 17-30 lat, w tym takiej, która już za chwilę będzie decydować o swojej przyszłości. Przyszłości w Unii Europejskiej. Studia? Praca? Gap year? To pytania, które zadaje sobie niemal każdy osiemnastolatek. Praca społeczna i uczestnictwo w projektach młodzieżowych – to możliwości zdobywania doświadczeń, z których każdy młody człowiek stojący u progu swojej dorosłości powinien sobie zdawać sprawę.
Europejski Korpus Solidarności dostępny jest dla osób od 18 do 30 roku życia, zatem z warsztatów skorzystać mogą również osoby starsze, takie, które kończą studia lub szukają różnych doświadczeń edukacyjnych i zawodowych.
Stoiska informacyjne:
Stoisko informacyjne: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin
Celem działalności Punktu jest przede wszystkim przybliżenie Unii Europejskiej obywatelom naszego regionu, zwiększenie ich świadomości o możliwości partycypowania w podejmowaniu decyzji na najwyższym szczeblu, przekazywanie opinii społeczeństwa do instytucji europejskich oraz pomoc w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące klientów pytania.
Prowadzimy lekcje europejskie w szkołach, organizujemy wydarzenia o tematyce europejskiej na uczelniach, w bibliotekach i innych przestrzeniach publicznych.
Więcej informacji:
http://www.europedirect-szczecin.eu/
Stoisko informacyjne: Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Szczecinie
Główny Punkt Informacyjny Fundusze Europejskich w Szczecinie to miejsca, w których można uzyskać informacje o Funduszach Europejskich. I to nie tylko o dofinansowaniach, ale i np. bardzo atrakcyjnych pożyczkach (udzielanych na o wiele lepszych warunkach niż w banku!). Co najważniejsze, pomoc, którą oferują pracownicy punktów, jest całkowicie darmowa.
Punkt dostępny jest we wszystkie dni robocze i oferuje:
– konsultacje telefoniczne, mailowe oraz w siedzibach punktów w zakresie znalezienia źródeł dofinansowania pomysłów, pomocy beneficjentom Funduszy Europejskich w przy realizacji, rozliczaniu projektów,
– publikacje dotyczące Funduszy Europejskich,
– udział w szkoleniach, warsztatach, spotkaniach informacyjnych.
Więcej informacji:
www.rpo.wzp.pl;
www.funduszeeuropejskie.gov.pl
Rejestracja do biegów i na bezpłatny udział w warsztatach: www.protiming24.pl/startmeta