Międzynarodowe warsztaty projektu CROWDFUNDMATCH - Sekretariat ds. Młodzieży Międzynarodowe warsztaty projektu CROWDFUNDMATCH - Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Międzynarodowe warsztaty projektu CROWDFUNDMATCH

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego zorganizował wyjazd do Utrechtu w Holandii, tym razem nie dla młodzieży, lecz dla Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego, Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości i Technoparku Pomerania.

Reprezentanci tych jednostek wzięli udział w międzynarodowych warsztatach projektu CROWDFUNDMATCH – Unlocking the Crowdfunding Potential for the European Structural and Investment Funds, współfinansowanym ze Środków UE w ramach programu Interreg Europa 2021-2027.

 

fot: Maria Czerniecka

 

W 2-dniowych spotkaniach projektowych uczestnicy z dziewięciu państw UE dzielili się wiedzą i doświadczeniami swoich regionów na temat pozyskiwania funduszy poprzez crowdfunding. Przedstawiliśmy prezentację dotychczasowego wykorzystania crowdfundingu w Polsce i na Pomorzu Zachodnim.

Wraz z nami, w wydarzeniu w Utrechcie udział wzięli przedstawiciele ośmiu europejskich regionów i instytucji, zróżnicowanych pod względem korzystania ze środków pochodzących z crowdfundingu:

  • Region Marche (Włochy)
  • Public Investment Development Agency (Litwa)
  • Region Extremadura – Directorate General for Entreprise (Hiszpania)
  • North-West Regional Development Agency (Rumunia)
  • Region Macedonia Centralna (Grecja)
  • Prowinja Antwerpii (Belgia)
  • Region Utrecht – Regional Development Agency (Holandia)
  • E-institute (Słowenia).

Mieliśmy zatem okazję przekonać się jak bardzo różni się rynek crowdfundingu i świadomość o jego potencjale w Polsce i np. w Holandii, w której stosowany jest jako naturalny i bardzo często wybierany sposób finansowania działalności gospodarczej, zwłaszcza w branżach rozwijanych przez młode pokolenia. Porównaliśmy też problemy, często bardzo podobne, pojawiające się w partnerskich regionach, związane z możliwością korzystania z finansowania społecznościowego.

W ramach projektu CROWDFUNDMATCH będziemy dążyć do uwolnienia potencjału crowdfundingowego dla podmiotów, które chcą korzystać z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Możliwość połączenia tych źródeł dofinansowania swojej działalności może być rewelacyjnym rozwiązaniem dla młodych przedsiębiorców, dla start-upów szukających wsparcia finansowego. #Crowdfunding to wciąż mało popularne narzędzie w Polsce i w regionie Pomorza Zachodniego.

Kolejne działania projektowe jeszcze przed końcem 2023 roku, a następne międzynarodowe warsztaty w marcu 2024 w Hiszpanii.

 

 

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl