Szanowni Państwo,
przedstawiony raport to wyjątkowy dokument, który zawiera ogromne bogactwo informacji na temat sytuacji i potrzeb zachodniopomorskiej młodzieży. Warto podkreślić, że koncepcja i przeprowadzenie badania to zasługa młodych ludzi skupionych w Radzie Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Z kolei wysoki pozom metodologiczny, jaki prezentuje publikacja, świadczy o umiejętności pozyskiwania wsparcia i korzystania z wiedzy specjalistów.
Analiza przedstawia wiele problemów, z jakimi zmagają się na co dzień młodzi ludzie. To m.in. trudności emocjonalne czy poczucie niepewności jutra. Znajduje się tu też wiele pozytywnych opinii na temat walorów przyrodniczych i turystycznych Pomorza Zachodniego. Z pewnością wykorzystamy sposób promocji naszego regionu poprzez hasztagi zaproponowane przez młodzież uczestniczącą w badaniu.
Opracowany przez młodzież raport jest kolejnym krokiem do wspólnego rozwiązywania problemów, na jakie wskazują respondenci. To bardzo ważne, by młodzież angażowała się w życie publiczne, by czuła, że ma wpływ na to, w jakim kraju, regionie czy mieście będzie żyć. Dlatego tak ważna jest dyskusja nas dorosłych z Wami młodymi.
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Olgierd Geblewicz
O Analizie potrzeb młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego
W roku 2019 Rada Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego (dalej: Rada) przygotowała 15 rekomendacji z okazji 15-tej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Tematyka rekomendacji została opracowana na podstawie analizy przeprowadzonej przez przedstawicieli Rady. Wśród rekomendacji, będących formą zalecenia dla władz samorządowych i instytucji publicznych działających w województwie zachodniopomorskim, odniesiono się m.in. do edukacji, rynku pracy, świadomości obywatelskiej, zdrowia, transportu publicznego. Rekomendacje zostały uznane jako punkt wyjścia do przeprowadzenia dalszych prac związanych z analizą potrzeb młodzieży mieszkającej na obszarze Pomorza Zachodniego.
W trakcie przygotowań zespół badawczy wskazał sześć obszarów tematycznych, będących przedmiotem analizy, tj. życie młodych, edukacja, zdrowie, świadomość obywatelska, ekologia i transport.
Analiza potrzeb młodzieży mieszkającej w województwie zachodniopomorskim, której efekty opublikowano w niniejszym raporcie, została przeprowadzona w okresie od kwietnia do czerwca 2020 r. przez Radę Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego oraz Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego (dalej: Sekretariat) we współpracy z Mateuszem Koniecznym (Manu-faktura Przyszłości).
W raporcie obok wyników danych i wniosków przedstawiono wypowiedzi osób biorących udział w badaniu, oznaczono je literami „U” (uczeń/uczennica) lub „A” (absolwent/absolwentka szkoły ponad-podstawowej) oraz numerem badanej osoby.
Badana grupa
Analizą objęto młodzież w wieku 13-24 lata mieszkającą w województwie zachodniopomorskim, przy czym badani zostali podzieleni na dwie grupy badawcze – uczniowie i uczennice szkół pod-stawowych i ponadpodstawowych (13-20 lat) oraz absolwenci i absolwentki szkół ponadpodstawowych (20-24 lata).
Z analizy zostały wyłączone osoby o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz uczące się w szkołach specjalnych. Początkowo planowano przeprowadzenie badania wśród uczniów szkół specjalnych (bezpośrednio w placówkach edukacyjnych). Jednak z uwagi na trudności w przemieszczaniu się, spowodowane przez pandemię koronawirusa, ten plan został zawieszony.
Kwestionariusz badawczy został wypełniony przez:
- 3703 uczniów i uczennic szkół podstawowych i ponadpodstawowych (dalej: uczniowie),
- 149 absolwentów i absolwentek szkół ponadpodstawowych (dalej: absolwenci ).
Analizie poddano 3640 odpowiedzi udzielonych przez uczniów oraz 123 odpowiedzi udzielone przez absolwentów, którzy w momencie przystąpienia do badania zadeklarowali, że mieszkają w województwie zachodniopomorskim (pytanie filtrujące). Respondenci z obu grup zostali poproszeni o odniesienie się do stanu sprzed pandemii koronawirusa.
W raporcie zamieszczono wyniki badania przeprowadzonego zarówno wśród uczniów jak i absolwentów, przy czym część badania dotycząca uczniów była reprezentatywna, a absolwentów nie. Organizatorzy badania zwrócili uwagę na zasadność opublikowania zgromadzonych dotychczas danych, bowiem mogą być one zachętą dla innych instytucji lub organizacji do przeprowadzenia dalszych analiz dotyczących absolwentów szkół ponadpodstawowych z województwa zachodniopomorskiego.
Metody i narzędzia badawcze
Na potrzeby badania wybrano metodę sondażu diagnostycznego, będącą „sposobem gromadzenie wiedzy o atrybutach strukturalnych i funkcjonalnych oraz dynamice zjawisk społecznych, opiniach i poglądach wybranych zbiorowości, nasilaniu się i kierunkach rozwoju określonych zjawisk i wszelkich innych zjawiskach instytucjonalnie nie zlokalizowanych (…)” , a także analizę danych zastanych, a w szczególności danych statystycznych dotyczących młodzieży mieszkającej w województwie zachodniopomorskim. W związku z wykorzystaniem przedstawionych metod badawczych zastosowano następujące techniki wraz z odpowiadającymi im narzędziami: ankietę w formie kwestionariusza badawczego oraz badanie dokumentów na podstawie tabeli do analizy.
Do każdej z badanych grup (uczniowie i absolwenci) został przygotowany odrębny kwestionariusz badawczy obejmujący wprowadzenie, pytania badawcze (otwarte i zamknięte), metryczkę oraz podziękowanie. Każde z pytań opatrzone zostało instrukcją dotyczącą jego formy oraz liczby możliwych odpowiedzi do zaznaczenia i/lub wpisania. Oba kwestionariusze składały się z 50 pytań oraz metryczki zawierającej 5 pytań. Anonimowa ankieta była dostępna w formie elektronicznej (online) na platformie badawczej Survio pod dedykowanym adresem (linkiem):
- https://www.survio.com/survey/d/rmwz – uczniowie,
- https://www.survio.com/survey/d/rmwz2 – absolwenci.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 5 maja – 24 czerwca 2020 r. (kwestionariusz skierowany do uczniów i uczennic był aktywny w okresie 5 maja – 7 czerwca 2020 r., z kolei kwestionariusz skierowany do absolwentów i absolwentek szkół ponadpodstawowych był dostępny w okresie 11 maja – 24 czerwca 2020 r.). Informacja o możliwości udziału w badaniu została przekazana badanym grupom za pośrednictwem dedykowanych wiadomości elektronicznych, a także za pomocą mediów społecznościowych Rady i Sekretariatu.
Analiza Potrzeb Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego (kliknij poniżej):